Italská Pisa v Moravskoslezském kraji

Když se řekne Pisa, možná se vám vybaví město v italském Toskánsku. Ihned víte, že je v ní známá a hodně publikovaná šikmá věž vysoká 55 m. A teď uvedu druhý název – farní kostel sv. Petra z Alkantary. Ještě jste o něm neslyšeli? Přitom se jedná o podobnou raritu, jakou je již zmiňovaná věž v Pise, a sice kostelíček na okraji města Karviná v Moravskoslezském kraji. Celý objekt je vychýlen směrem na jih o 6,8 stupňů. Tedy jen o pár desetin méně než slavnější věž. Také je stále funkční. Jak je to možné? Chyba stavařů to nebyla. Kostel byl postaven v roce 1736 v barokním slohu. Nechal jej zbudovat místní šlechtic František Wilhelm Larisch. Jako patron mu byl vybrán svatý Petr z Alkantary. Patřil ve Španělsku k významným duchovním osobnostem 16. století. Jeho vliv postihoval všechny tehdejší společenské vrstvy. Zakládal kláštery, psal duchovní literaturu. Papež Klement IX. jej v roce 1669 prohlásil za svatého. Říká se, že je patronem nočních hlídačů.

Vraťme se zpátky k již zmíněnému kostelu, který dnes stojí v terénu zcela osamocen. Ještě v první polovině 20. století byl obklopen výstavnými domy, hornickými koloniemi i menším zámkem. V podzemí se však nacházelo bohaté naleziště černého uhlí. První těžba zde začala v roce 1854. Postupně se rozšiřovala, až se uhlí těžilo celkem ve 27 slojích. Poddolování se brzy projevovalo a tato část města Karviné začala po roce 1948 zanikat. Půda v těchto místech poklesla o 37 m, a to poměrně v krátké době. Propadl se i kostel a vlivem důlní činnosti se též silně naklonil. Přesto zůstal stát. I jemu však hrozilo zborcení. Aby se tak nestalo, v roce 1994 se započalo s jeho opravou. Byl podložen betonovou deskou a po celém obvodě stažen ocelovým lanem. Práce trvaly 2 roky a financovaly je doly Darkov a ČSA. Kostel se tak nepropadl, šikmé zdi ale zůstaly.

Jak mi řekl farář Mgr. Daniel Vícha: „Stačí se postavit na podlahu a hned vidíte, jak boční zdi uhýbají.“ Musím říci, že je to opravdu zvláštní pocit, když vidíte kromě šikmých zdí i lustry, jak visí šikmo a celý interiér připomíná spíše nějakou prostorovou iluzi. Není divu, že zde často zastaví auta i celý autobus turistů, aby si prohlédli tento ojedinělý ,,úkaz“. A pokud se předem domluví, pan farář jim rád vše vysvětlí a provede i vnitřní části kostela. Celý objekt byl zařazen do České knihy rekordů a kuriozit jako nejšikmější kostel v České republice.

Zároveň představuje zcela ojedinělou atraktivitu, a to nejen v rámci karvinského regionu. Svůj význam však má jak z hlediska historického, tak i duchovního. Stále má své nezastupitelné místo pro celou řadu věřících, kteří se sem každou neděli a ve svátcích rádi vracejí, i když stojí zcela osamocen mimo zabydlenou oblast.

Takže až budete chtít vidět funkční, ale silně nakloněný objekt, nemusíte jezdit do Itálie a městečka Pisy. Stačí navštívit město Karviná!

Libor Klásek

5 odpovědí na “Italská Pisa v Moravskoslezském kraji”

  1. Vážený pane Klásku, moc vás zdravím a děkuji za článek. Velmi jste mě pobavil tvrzením, že Karviná leží na Moravě. V tom případě navrhuji přejmenovat náš kraj z Moravskoslezský na Moravskomoravský.:-) S pozdravem V. Šmehlík

  2. Pane Šmehlíku, děkuji za připomínku. Chvála Vaši reakci. Opravila jsem. Administrátorka.

  3. Vazeny pane Klasku, jenom malou poznamku: Pisa neni male mestecko v Toskansku. Pisa ma cca 80 500 obyvatel, 20 historickych kostelu, vlastni univerzitu atd. atd., patri k nejvestim mestum v Toskansku, viz napr.stranka Wikipedie k heslu Pisa Italy. S pozdravem M. Vosikova

  4. Paní Vosiková, máte jistě pravdu, ale člověk to ,,malé“ vidí z pozice, v jaké se nachází on sám. Obyvatel Ostravy proto možná cítí Pisu jako malé město. Opravím. Za pana Kláska. Srdečně tě zdravím. Administrátorka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *